W dniu wczorajszym (14 czerwca 2019 r.) blisko sto osób zgromadziło się popołudniową porą na promocji książki Andrzej Buckiego „Zamek Barwałd – historia i legenda, ludzie i wydarzenia”. Jest chyba najobszerniejsza publikacja popularno-naukowa opisująca zarówno początki osadnictwa w regionie, jak i traktująca wyjątkowo kompletnie dzieje słynnego Zamku Barwałdzkiego.
Promocję książki wydaną pod auspicjami Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria, prowadził Prezes Stowarzyszenia pan Zbigniew Kochan. To wydarzenie zgromadziło wiele osób. Nie zabrakło pracowników naukowych z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Pedagogicznego dr Michał Wojenka i dr Marcina Kani oraz Dyrektor Muzeum Miejskiego w Skawinie Czesław Gąsiorowski, pasjonatów historii oraz mieszkańców tzw. Ziemi Kalwaryjskiej. Obecni byli także m.in. Kustosz Sanktuarium O. Konrad Cholewa OFM, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Radni Rady Miasta: wymieniony już wcześniej Zbigniew Kochan, Łukasz Dragan, Wiesław Łuczak, Marcin Zadora i Tadeusz Wilk.
Pan Andrzej Bucki dokonał pięknego dzieła, ale chyba najlepszym podsumowaniem będą fragmenty laudacji, jaką wygłosił o książce i pracy nad nią dr Michał Wojenka (Pracownik Naukowy Instytutu Archeologii UJ):
Spotykamy się dzisiaj z wyjątkowego powodu. Oto niestrudzony badacz przeszłości i zakochany w swej małej ojczyźnie pan Andrzej Bucki wydał właśnie książkę poświęconą dziejom Barwałdu i jego najbliższych okolic.
Z Panem Andrzejem spotkaliśmy się po raz pierwszy w roku 2014, kiedy to mieliśmy okazję przeprowadzić interesującą rozmowę o grodzisku położonym na szczycie góry Żar, znanemu nauce pod nazwą grodziska Bugaj. Rozmowa ta z niezobowiązującej dość szybko przeszła w fazę konkretów, które rychło zaowocowały pierwszymi od kilkudziesięciu lat, tym razem zakrojonymi na szerszą skalę, badaniami wykopaliskowymi grodziska. Przyniosły one szereg bardzo interesujących informacji, które w mojej ocenie świadczą o tym, iż miejsce to odegrało istotną rolę w dobie upadku barwałdzkiego zamku, który dokonał się latem 1477 roku. (…)
Prezentowana dziś praca pt. „Zamek Barwałd – historia i legenda – ludzie i wydarzenia” to atrakcyjne pod względem graficznym, pełne interesujących danych dzieło przedstawiające pejzaż historyczny najbliższych okolic miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. Jak sam autor podaje, książka ta nie jest rozprawą naukową, co zwalnia mnie z obowiązku recenzji niektórych zgłoszonych tam hipotez. W przypadku prac o charakterze popularyzatorskim autorowi wszak wolno więcej – może tkać swój barwny kilim z takiej przędzy, jaką uważa za stosowną, ważne natomiast, aby prowokował on do myślenia i skłaniał do samodzielnych poszukiwań. W nauce nie ma wszak nic bardziej ożywczego, niż wetknięcie przysłowiowego kija w mrowisko.
Chciałbym dodać rzecz zapewne doskonale Państwu znaną, iż dzieło, które mamy okazję podziwiać, zrodziło się z prawdziwej pasji…